Чилингарян Камо Павлович
Computer-assisted Tools for Legal Translation
(Кафедра и Департамент: Иностранного языка юр. факульт.)

Страница предназначена для магистров-юристов второго года обучения.

The main purpose of the course is to introduce students to a wide range of computer-assisted tools that can be used in legal translation, as well as a number of translation-related IT topics from file management to information research and management. Special emphasis will be placed on terminology management.

The course content is designed to provide students with the basic theoretical knowledge, and practical skills, international and national panorama of the discipline. Special emphasis is laid on interdisciplinary environment that embraces aspects of Linguistics and Information Technology.

Throughout the course students will be trained to use technology to their advantage and will learn what types of tech­nology will serve them best in different circumstances. The course aims to explain the main concepts and general issues associated with the technology. Students will learn funda­mental concepts, and tutorials will allow them to get hands-on experience using the specific products that are currently available.

Перейдите на сайт дисциплины и пролистайте разделы: дом.задание, доп. материалы и пр.

2018-12-12 11:40:43
С 13 часов 15 декабря по 19ч 16
декабря группам будет открыт доступ
к финальным тестам ДЕТЕКТОР.

2018-12-03 12:04:39
Последний в этом году всероссийский
конкурс-тест WELCOME пройдет 21
декабря 2018. Заранее сообщайте о
желании участвовать.

2018-11-30 07:31:04
В очередной всероссийской онлайн
олимпиаде по английскому языку
среди студентов второе место заняла
Нгуен Хонг Дао Всего участников
было 190 человек. Поздравляем, Дао.