Чилингарян Камо Павлович
General Linguistics and History of Linguistic Studies (in English)
(Кафедра и Департамент: Иностранного языка юр. факульт.)

Страница предназначена для магистров-юристов второго года обучения.

The main purpose is to introduce students to the language studies and  research methods within the framework of  human civilization development across centuries.

The course content is designed to provide students with the basic theoretical knowledge, international and national panorama of the discipline. Special emphasis is laid on interdisciplinary environment  that embraces historical, typological, cognitive, cultural, pragmatic  aspects  of language  studies, theoretical and  practice oriented research within a broad interdisciplinary  context.

The course acquaints students with the nature, principles and procedures, classification and levels of language studies.

The course helps students become aware of key language studies stages, their research objects and trends, key linguistic concepts, Modern  Linguistics branches and interdisciplinary nature of  language studies methodology.

Необходимо перейти на сайт дисциплины и смотреть задания в разных разделах: домашнее задание, тесты, доп. материалы и пр.

2018-12-12 11:40:43
С 13 часов 15 декабря по 19ч 16
декабря группам будет открыт доступ
к финальным тестам ДЕТЕКТОР.

2018-12-03 12:04:39
Последний в этом году всероссийский
конкурс-тест WELCOME пройдет 21
декабря 2018. Заранее сообщайте о
желании участвовать.

2018-11-30 07:31:04
В очередной всероссийской онлайн
олимпиаде по английскому языку
среди студентов второе место заняла
Нгуен Хонг Дао Всего участников
было 190 человек. Поздравляем, Дао.